loading

به دلیل کوتاه بودن دست درگذشتگان از دنیا، خواندن سوره های مناسب و دعا برای اموات در شب جمعه بسیار ثواب دارد. خواندن یک سری سوره ها باعث آرامش بازماندگان و آرامش روح درگذشتگان می شود.

از آنجایی که شب اول قبر و شب جمعه برای رفتگان شب بسیار مهمی می باشد، و اموات به یادآوری از سمت بازماندگان احتیاج دارد، خواندن سوره و قرآن از منظر اهل بیت و ائمه بسیار سفارش شده است. در زمان های اول فوت خواندن حمد و توحید سفارش شده است. خواندن این سور ها برای اموات آرامش در قبر را به همراه دارد.از آنجایی که دست اموات از دنیا کوتاه می باشد، آنها منتظر هستند تا بازماندگان خیری برای آنها بفرستند.

در زمینه خواندن سوره های مناسب شب اول قبرروایات زیادی داریم. یکی از آن ها کلام امام رضا می باشد که:  امام رضا (علیه السلام) فرمودند: «هر کس قبر مومنی را زیارت کند و در کنار آن هفت مرتبه سوره انّا انزلنا بخواند، خدا او را با صاحب قبر می‌آمرزد». همچنین امام صادق (علیه السلام) فرمودند: بهترین سوره برای اموات این است که سوره تبارک برای میت خوانده شود تا موجب رفع عذاب قبر او شود.

از جمله سوره هایی که برای شب اول قبر مناسب می باشد می توان  به : سوره یاسین ، سوره صافات، سوره فاتحه، سوره ملک و آیه الکرسی می باشد.  در خصوص خواندن سوره ملک بسیار سفارش شده است و در روایتی از پیامبر(ص) آمده است : هرکسی سوره ملک را هر شب بخواند، مانند شب قدر به او پاداش داده می شود.

تلاوت برخی سوره ها برای اموات دارای خواصی است که به طور خلاصه در این مطلب آورده شده است.

خواندن سوره قدر برای اموات باعث بخشیده شدن گناهان می شود و با آمرزش پروردگارهمراه است.

خواندن سوره یاسین برای اموات باعث حفظ از فشار قبر می شود.

همینطور برای نجات از عذاب قبر خواندن آیه الکرسی بسیار سفارش شده است.

خواندن همین سوره ها برای میت علاوه بر آثاری که برای اموات دارد باعث اثرات وضعی در زندگی تلاوت کنندگان نیز می باشد.

تلاوت سوره یاسین در شب جمعه برای اموات

برای کم شدن عذلب قبر خواندن سوره یاسین سفارش شده است، و در برخی روایات آمده است که خواندن یاسین برای کسی که آن را قرائت میکند به تعداد اموات، ثواب می نویسند. همچنین باعث دفع بلاهای دنیا و آخرت می شود. این سوره به سوره دافعه نیز معروف می باشد. و پیامبر نقل کرده اند که : هرکسی این سوره را تنها برای خشنودی خدا بخواند، آمرزیده خواهد شد.

تلاوت سوره فاتحه برای اموات در شب جمعه

اهمیت تلاوت و خواندن این سوره تا حدی است که در ابتدای فوت برای شادی روح میت خوانده می شود. ثواب و اثرات خواندن این سوره همراه با سوره قدر در آمرزش میت تاثیر زیادی دارد.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *